بررسی رفتار رئولوژیکی پلی‌اتیلن سبک

مذاب های پلیمری رفتار آسودگی از تنش مرتبط با ساختار مولکولی پلیمرها را، در پاسخ به تغییر شکل اعمال شده نشان می-دهند. هدف از این تحقیق، بررسی و مطالعه ی رفتار رئولوژیکی پلیمرهای شاخه دار و اثر شاخه در جریان ویسکوالاستیک خطی و غیرخطی برای استفاده در کاربردهای مختلف صنعتی است.

بررسی رفتار رئولوژیکی پلی‌اتیلن سبک در جریان ویسکوالاستیک خطی و غیر خطی و استفاده از مدل پام-پام چند حالته برای پیش‌بینی جریان کششی تک جهته

برای این منظور از آزمون های رئولوژیکی نظیر روبش بسامد و کشش برای دو پلی اتیلن سبک (LDPE) با شاخه های بلند استفاده شده است. از این آزمون ها مدول های ذخیره و اتلاف، گرانروی پیچیده و گرانروی کششی بدست می آید. همچنین در این راستا می توان از مدل های مولکولی در نواحی ویسکوالاستیک غیرخطی استفاده کرد. آزمون های ویسکوالاستیک خطی تا حدودی حضور شاخه در LDPE را می توانند نشان دهند، در حالی که آزمون های ویسکوالاستیک غیرخطی برای نمونه شاخه دار رفتار سخت شوندگی در برابر کرنش نشان می-دهند. یکی از مدل های کارآمد برای پلیمرهای شاخه دار مدل پام-پام چند حالته (Multimode Pom-Pom, MPP) است که از آن در پیش بینی پدیده ی سخت شوندگی در برابر کرنش در جریان های کششی می توان استفاده کرد. در این تحقیق با استفاده از این مدل متوسط تعداد شاخه های جانبی نیز محاسبه شده است.

 

Related Posts

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

Fill out this field
Fill out this field
الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح.
You need to agree with the terms to proceed

القائمة